Zamiatarki to szczególne maszyny, które mają swoją niezwykłą funkcję użytkową. W pewien sposób działają podobnie jak śmieciarki, ponieważ są odpowiedzialne za oczyszczanie miasta. Śmieciarki przede wszystkim są wykorzystywane do wywozu odpadów, natomiast zamiatarki oczyszczają nawierzchnie takie jak drogi, deptaki, alejki, torowiska i przystanki autobusowe. Jednakże zamiatarki też mogą prezentować się w różny sposób. Niektóre z nich, szczególnie te, które należą do klasy kompaktowej są pojazdami, które mogą dostać się praktycznie wszędzie. Wszystko dzięki temu, że mają niewielkie rozmiary ale też są bardzo zwrotne i łatwo się nimi steruje. Zamiatarki mogą mieć różne wyposażenie, część jego elementów tworzy wersję podstawową pojazdów, a niektóre elementy stanowią wyposażenie opcjonalne.
Codzienna praktyka pracy zamiatarki w terenie
Aby zamiatarka mogła wyruszyć w trasę, oczywiście niezbędny jest jej operator, czyli osoba, która posiada wiedzę i doświadczenie związane z tym, jak takimi maszynami się poruszać. Istotne jest też, w jaki sposób manewrować osprzętem sprzątającym. Operator i wiedza, którą posiada są więc tutaj kluczowymi aspektami, które mają wpływ na jakość oczyszczania nawierzchni.
Na podstawowym wyposażeniu tego pojazdu znajdziemy przede wszystkim szczotki obrotowe zlokalizowane z przodu pojazdu, myjkę ciśnieniową, odkurzacz przemysłowy oraz rurę ssącą. Do wyposażenia opcjonalnego można natomiast zaliczyć na przykład specjalną listwę natryskową, która ułatwia zmywanie zanieczyszczeń, pompę wysokociśnieniową, która usprawnia pracę myjki czy też dodatkową szczotkę obrotową, dzięki której można zwiększyć całkowitą szerokość zamiatania. Analizując bieżącą sprzedaż zamiatarek, a także porównując poszczególne modele między sobą można łatwo zauważyć, że maszyny te są stale udoskonalane. Dzięki temu mogą być coraz lepiej przystosowane do codziennej pracy w terenie.
W jaki sposób operator steruje zamiatarką?
W wielu najnowocześniejszych modelach tych maszyn został specjalny zaprojektowany specjalny system jednej dźwigni połączonej z ekranem dotykowym. Połączenie tych dwóch elementów sprawia, że operator może jednocześnie sprawnie kierować pojazdem, jaki i uruchamiać poszczególne elementy osprzętu bez konieczności dodatkowego rozpraszania uwagi. Warto zauważyć, że sprzedaż zamiatarek najczęściej odbywa się za pośrednictwem renomowanych ich dystrybutorów, którzy w ofercie posiadają co najmniej kilka różnych modeli tych pojazdów, a każdy z nich będzie posiadał odrobinę inny system kierowania takim pojazdem. Możliwość sterowania zamiatarką za pomocą jednej dźwigni i panelu dotykowego najczęściej znajdziemy w modelach kompaktowych. Charakterystyczną cechą miejskich zamiatarek jest też to, że ze względu na swój niewielki rozmiar występują także w wersji z napędem elektrycznym.