Chcesz prowadzić firm w Hiszpanii? Masz kilka możliwości

Bycie osobą przedsiębiorczą w praktyce otwiera przed nami wiele możliwości. To szansa prowadzenia innego życia, możliwość bycia samemu sobie szefem i możliwość rozwoju dokładnie w takim kierunku, jak byśmy chcieli. Jeszcze ciekawsza jest perspektywa rozpoczęcia prowadzenia własnego biznesu gdzieś za granicą, w kraju, w którym naprawdę chcielibyśmy mieszkać i pracować. Są osoby, które dobrze znają Hiszpanię, które mieszkają tutaj już jakiś czas i które mają rozeznanie w tutejszym rynku dóbr i usług. Doświadczenie w branży, pomysł na siebie i znajomość hiszpańskiego bez wątpienia wiele ułatwia. Jednakże, co z wszystkimi kwestiami formalnymi, ustawami, z księgowością, wnioskami i rozliczeniami, które dotyczą każdego przedsiębiorcy zarówno w Polsce, jak i za granicą, chociażby w Hiszpanii?

Samozatrudnienie oraz spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Prowadzenie spółki w Hiszpanii jest opcją równie często wybieraną przez przyszłym przedsiębiorców, co jednoosobowa działalność gospodarcza. Za pewne dzieje się tak chociażby dlatego, że spółka w Hiszpanii może liczyć na preferencyjną stawkę podatkową przez pierwsze dwa lata prowadzenia działalności. Wynosi ona 15% i jest stawką preferencyjną w stosunku do stałej stawki podatku od spółek, który w Hiszpanii wynosi obecnie 25%.

Spółka jest też czymś zupełnie innym od jednoosobowej działalności gospodarczej pod kątem odpowiedzialności, jaką ponosi się za taki podmiot. Prowadzenie spółki w Hiszpanii w przypadku większości mniejszych firm to decyzja o rejestracji podmiotu z ograniczoną odpowiedzialnością. I tak, w przypadku samozatrudnienia odpowiada się za swoją firmę całym swoim majątkiem, tak w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością odpowiada się za losy podmiotu tylko i wyłącznie do wysokości wkładu, jaki się w niego wniosło. Do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością można przystąpić w kilka osób, ale można też zrobić to samodzielnie.

Specyfika hiszpańskiego prawa jest na pewno odrębna od tego, co znamy i do czego jesteśmy przyzwyczajeni z Polski. Dlatego też warto pomyśleć nad sensownym doradztwem biznesowym, jakie oferują niektóre firmy- także te, które działają już na miejscu, w samej Hiszpanii. Jedną z takich firm jest chociażby przedsiębiorstwo accountingservicesinspain.com.

Czy łatwo jest założyć taką spółkę? Jak zacząć i na co zwrócić uwagę?

W państwie hiszpańskim stworzony został specjalny wariant spółki z ograniczoną odpowiedzialnością o nazwie „nowe przedsiębiorstwo”. W swoim założeniu rejestracja spółki w tym właśnie wariancie powinna być łatwiejsza, formalności powinny być ograniczone, a czas oczekiwania na odpowiedź z urzędu powinna być krótsza. Warto jednak pamiętać także o tym, że w przypadku chęci wystartowania ze spółką w pojedynkę- trzeba będzie samemu wykazać na koncie kwotę kapitału początkowego, którego obecna kwota to około 3000 euro. Taka kwota jest jednak zawsze korzystnym wsparciem każdej działalności w momencie, kiedy firma dopiero rozkręca się na rynku.