Czy dom drewniany może być energooszczędny?

Domy drewniane starego typu często były uważane za budynki zimne, których ogrzanie było trudne, a utrzymanie ciepła w ich wnętrzu jeszcze trudniejsze. Za pewne więc z tego względu myśląc o domach drewnianych można mieć przed oczami budynki sezonowe, które nie nadają się do zamieszkiwania zimą. Tymczasem, domy szkieletowe są czymś zupełnie innym. Najnowocześniejsza technologia ich budowania zakłada efektywną izolację termiczną budynków, która doskonale sprawdza się w praktyce. Nie bez przyczyny domy tego typu są tak często stawiane w krajach skandynawskich, gdzie zimy bywają naprawdę srogie.

Podążając za dokładnie opracowanym sposobem stawiania domów kanadyjskich, z powodzeniem można stworzyć energooszczędne domy drewniane, które nadają się do użytku przez cały rok- nawet w przypadku ostrych zim z mocno ujemnymi temperaturami. Co istotne, takie budynki nie muszą mieć nawet drewnianej elewacji, jeśli tylko inwestorowi się to nie podoba. W przypadku takiego domu wykończenie elewacji może być wykonane z wykorzystaniem tynku. Sam szkielet może więc być całkowicie niewidoczny z zewnątrz.

Na czym polega energooszczędność takiego budynku?

Bez wątpienia, domy szkieletowe są uznawane za energooszczędne, a także wyjątkowo przyjazne dla człowieka, jego zdrowia i samopoczucia. Istnieje wiele aspektów, które potwierdzają to, że te budynki faktycznie nie są drogie w eksploatacji:

– Pierwszą istotną rzeczą jest odpowiednie zaizolowanie ścian. Konstrukcja domu kanadyjskiego jest wykonana ze specjalnie przygotowanego drewna. Jest to jednak sam „szkielet”, ważnym etapem całej budowy jest zaizolowanie budynku od wewnątrz. Stosowane są specjalne folie, a także grube ocieplenie np. z niepalnej i doskonale sprawdzającej się w praktyce wełny mineralnej. Wszystko to zostaje ukryte w ścianach poprzez wykonanie konstrukcji z profili aluminiowych oraz ścian z płyt OSB oraz płyt gipsowo- kartonowych.

– Warto zauważyć, że energooszczędne domy drewniane są budowane w taki sposób, aby czas ich nagrzewania mógł być skrócony do minimum. Jak więc widać, z jednej strony bardzo istotna jest izolacja, która sprawia, że jak najmniej ciepła ucieka z budynku, ale też ważne jest, aby budynek szybko mógł stać się ciepły. To w bezpośredni sposób zmniejsza rachunki za ogrzewanie. Więcej szczegółowych informacji można uzyskać na stronie drewdom.com.

– Izolacja termiczna wykonywana w budynkach szkieletowych dodatkowo pozwala na wygłuszenie hałasów z zewnątrz. Tym samym komfort życia w takim budynku może być naprawdę wysoki.

– Izolacyjność ścian to jedno, należy jednak pamiętać także o tym, że na to, czy budynek będzie energooszczędny mają wpływ zastosowane systemy okienne i drzwiowe. Tym samym, wybierając okna, które będą miały być zainstalowane w budynku powinniśmy szczególną uwagę zwrócić na to, jaki współczynnik przenikania ciepła mają wybrane przez nas okna- także te tarasowe czy też dachowe.