Spółka lokowana w Hiszpanii- co musi wiedzieć przedsiębiorca?

Prowadzenie własnej firmy w Hiszpanii jest możliwe co najmniej na kilka sposobów. Najprostszym sposobem, który też jest często wybierany przez startujących przedsiębiorców, jest rejestracja jednoosobowej działalności gospodarczej. Taka opcja jest całkowicie darmowa i stosunkowo szybko można zacząć działać z nowym podmiotem. Kiedy już nasze przedsiębiorstwo zasili hiszpański rejestr przedsiębiorców– możemy planować kolejne działania związane z rozwojem firmy. Sensowną alternatywą jest rejestracja spółki. Co warto wiedzieć na ten temat? Być może będziemy zaskoczeni tym, że w Hiszpanii na taką opcję decyduje się bardzo wiele osób.

Najpopularniejsza forma spółki- Sociedad limitada

Rodzaje spółek, jakie są możliwe do założenia w Hiszpanii aż tak bardzo się nie różnią od tych, które znamy z Polski. Zdecydowanie jednak najpopularniejszym rozwiązaniem jest spółka w Hiszpanii w formie Sociedad limitada, czyli z ograniczoną odpowiedzialnością. Jest to taki typ spółki, który jest odpowiedni zarówno dla większych jak i mniejszych firm.

W przypadku tego rodzaju spółki jej uczestnicy odpowiadają za jej losy do wysokości wkładu, jaki w nią wnieśli. Do spółki można przystąpić w pojedynkę, ale oczywiście można też zaprosić wspólników. Dokumentem, który rozpoczyna istnienie tego podmiotu jest umowa spółki oraz sporządzenie jej statusu w formie aktów notarialnych. Dokumenty te są wymagane.

– Akty notarialne mogą być wykonane zarówno przez notariusza hiszpańskiego jak i notariusza z innego kraju. Jednakże, ze względu na późniejsze zawiłości prawne, tej drugiej możliwości raczej się nie stosuje. Znacznie prościej jest to zrobić w gabinecie notariusza w Hiszpanii.

– Na etapie sporządzania powyższych aktów notarialnych konieczne jest też wskazanie tak zwanego beneficjenta rzeczywistego. Jest to osoba, która posiada powyżej 25% kapitału spółki.

Jak wygląda kwestia kapitału minimalnego?

Chcąc zarejestrować taki biznes jak spółka w Hiszpanii należy wiedzieć o tym, że w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością konieczne jest założenie konta bankowego, na które zostanie wpłacona wymagana kwota kapitału minimalnego na start działalności. W dużej mierze to właśnie ten aspekt odróżnia rejestrację spółki od rejestracji jednoosobowej działalności gospodarczej. Jak widać- rejestracja spółki nie jest rozwiązaniem bezkosztowym. Minimalna kwota kapitału początkowego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością została ustalona na kwotę około 3000 euro.

Może się wydawać, że to dość duża kwota na start, warto jednak wziąć pod uwagę, że w praktyce, jeśli zaprosimy kogoś do wspólnego prowadzenia biznesu- kwota ta dzieli się na wszystkich jej uczestników. Hiszpańskie prawo dopuszcza także możliwość założenia spółki w sytuacji, kiedy kapitał jeszcze nie osiągnął wymaganego pułapu. Warto jednak wiedzieć o tym, że na taką spółkę są nakładane liczne ograniczenia. Warto jednak również i takie rozwiązanie wziąć pod uwagę.