Czas to pieniądz, czyli dwa słowa o delegowaniu zadań

Jeżeli chcesz odnieść sukces, czeka Cię sporo pracy, będziesz miał(a) mnóstwo zadań do wykonania i ograniczoną ilość czasu na ich wykonanie. W odniesieniu sukcesu może Ci pomóc delegowanie zadań. Ale jak to robić?
tmp_clock-1527697__180-674641076

Przede wszystkim, zanim zaczniesz dzielić zadania zastanów się czy w ogóle Cię na to stać – czy masz pieniądze, albo udziały w biznesie, który otwierasz, albo „dobre słowo”, które możesz przeznaczyć na wymienienie na zrealizowane zadania. Jeżeli nie masz czym zapłacić za zadania, w ogóle nie zajmuj się tym tematem póki co, bo pamiętaj – czas to pieniądz i nie ma co marnować go na coś zupełnie niekonstruktywnego w danej sytuacji. Jeżeli jednak masz coś co możesz wymienić na zrealizowane zadania, warto żebyś się nad tym pochylił(a).

Lista zadań do wykonania.

Po pierwsze – zakładam, że masz zrobioną listę zadań do wykonania stworzoną zgodnie z zasadami SMART, z podziałem na zadania pilne i ważne. Jeżeli jeszcze nie masz takiej listy, takiego planu zadań, które muszą być wykonane, abyś mógł/mogła osiągnąć sukces, zastanów się nad tym i stwórz odpowiednią listę.

Priorytety

W drugim kroku zastanów się nad swoją listą i zwróć uwagę na zadania priorytetowe w najbliższym czasie. Wypisz sobie te zadania na osobnej kartce.

Wartość/umiejętności/czas

W trzecim kroku zastanów się nad tym ile warte jest wykonanie danego zadania (np. stworzenie strony internetowej dla Twojej firmy), jakie umiejętności są do tego potrzebne, czy posiadasz dane umiejętności i ile czasu zajmie Ci zrealizowanie danego zadania.

Wyceń swój czas – Twoje zarobki

W kolejnym kroku zastanów się ile warta jest godzina Twojej pracy – ile chcesz zarabiać na swoim biznesie.

Przelicz, podsumuj, wydeleguj

W ostatnim kroku, przelicz czy realizacja danego priorytetowego zadania, które sobie wyznaczyłeś/wyznaczyłaś jest warta Twojego czasu, tzn. czy samodzielnie wykonując dane zadanie zaoszczędzisz tyle pieniędzy ile zarobił(a)byś zgodnie ze swoją stawką godzinową.

Przykład:
Zrobienie strony www – wykonanie przez osobę z zewnątrz kosztuje 500pln. Ty masz odpowiednie umiejętności (choć trochę dawno się tym ostatnio zajmowałeś/zajmowałaś) i zajmie Ci to 10 godzin.

Wyceniasz godzinę swojej pracy na 100pln.

Zrobienie strony samodzielnie kosztowałoby Cię w takim przypadku: 10 godzin * 100pln = 1000pln.

Samodzielnie tworząc stronę www tracisz więc 500pln w stosunku do sytuacji gdy stronę tę zrobi dla Ciebie ktoś inny.

Stworzenie strony www jest więc zadaniem, które warto wydelegować. Ty dzięki temu będziesz mógł/mogła zająć się czymś wartościowszym.

I tak dalej. Wszystkie zadania, na których więcej stracisz robiąc je samodzielnie warto oddelegować.

Nie zajmuj się tym co nie jest warte pieniędzy, które chcesz zarabiać, bo czas to pieniądz. Oddeleguj ile się da i wykorzystaj swój czas w pełni na zadania na, których faktycznie możesz zarobić.

Tylko pamiętaj!

Bądź realist(k)ą! Oczywiście, możesz założyć, że godzina Twojej pracy warta jest i 10.000pln, ale raczej postaraj się trzymać realiów, bo inaczej więcej na delegowaniu stracisz, niż zyskasz.

I pamiętaj – czas to pieniądz.

Powdzenia w działaniu i delegowaniu.