Polskie firmy za granicą

W momencie, kiedy Polska weszła do Unii Europejskiej, czy może raczej kiedy stała się jej pełnoprawnym członkiem, nowe możliwości otworzyły się zarówno przed polskimi pracownikami, którzy bardzo często opuszczali kraj w poszukiwaniu lepiej płatnej pracy oraz przed polskimi firmami, które mogły bez przeszkód eksportować swoje towary za granicę lub nawet otwierać tam własne firmy. Od pewnego czasu stało się także coraz bardziej popularne otwieranie przez Polaków firm z siedzibami za granicą, dzieje się tak z wielu różnych powodów.

Powodów do takiego działania podejmowanego przez obywateli naszego kraju jest wiele.

  • Dla jednych znaczenie ma to, że mają zamiar działać na konkretnym europejskim rynku, bo ten rynek jest dla nich bardzo opłacalny. Przykładem mogą być np. firmy budowlane, które oferują swoje usługi w Hiszpanii. O tym jak założyć firmę w Hiszpanii można dowiedzieć się tutaj – rejestr REA Hiszpania. W Hiszpanii usługi remontowe i budowlane są bardzo drogie, dlatego opłaca się polskim firmom budowlanym z zwłaszcza zajmującym się remontami wysyłać swoich pracowników do Hiszpanii, opłaca się także zakładać tam działalność, a pracowników rekrutować na rynku polskim.

 

  • Innym powodem, dla którego Polacy decydują się otwierać swoje firmy za granicą, są niższe podatki. Jeśli firma funkcjonuje w krajach takich jak Czechy czy Wielka Brytania, to jej koszty prowadzenia są dużo niższe. Oczywiście w przypadku Wielkiej Brytanii po Brexicie wiele może się zmienić dla przedsiębiorców, jednak nadal jest wiele krajów europejskich, które mają mniejsze obciążenia fiskalne niż Polska, dlatego wielu przedsiębiorców, zwłaszcza tych mniejszych decyduje się na przeniesienie swojej działalności, jest to szczególnie wygodne i łatwe dla tych przedsiębiorców, którzy mogą pełnić swoje usługi zdalnie z dowolnego miejsca na świecie, wówczas ich obecność w kraju, w którym prowadzą działalność nie jest wymagana, w świetle prawa zatem wszystko jest w porządku.

 

  • Następnym powodem, dla którego Polacy, a właściwie polskie firmy otwierają działalność za granicą, jest tworzenie zamiejscowych filii swojej firmy. Część przedsiębiorstw rozwija się na rynki zagraniczne, tak że otworzenia tam własnego oddziału staje się wygodniejsze, a niekiedy jest wręcz koniecznością. Stąd decyzja o otwarciu działalności na terytorium danego państwa. Z pewnością niebagatelnym, a wręcz ogromnym ułatwieniem dla firm, które chcą rozpocząć działalność w innym kraju, jest fakt iż Polska jest członkiem Unii Europejskiej.