Tablica magnetyczna czy może kredowa? Sprawdzamy funkcjonalność tablic!

Tablice magnetyczne i kredowe to powszechnie używane narzędzia w szkołach, biurach czy mieszkaniach. Wybór tablicy wiąże się ze sporym wydatkiem i oczywiście każdy chciałby dobrze spożytkować swoje środki. Co więcej, w dobie nowych technologii w dalszym ciągu klasyczne wizualizowanie problemów na kartce czy po prostu powierzchni płaskiej nie odchodzi do lamusa. Przywołajmy więc parę rodzajów produktów tablicowych i przekonajmy się, które sprawdzą się w jakim środowisku!

Zastosowanie tablic 

 

Zacznijmy od stosunkowo nowoczesnego rozwiązania – tablicy magnetycznej suchościeralnej. To typ tablicy, na której piszemy markerami, a czyścimy ją bez użycia wody. Wystarczy nam do tego specjalna gąbka. Co więcej, czyszczenie trwa zaledwie parę sekund, co znacznie przyśpiesza pracę np. z uczniami w klasie. Co więcej, powierzchnia, na której piszemy jest gładka, dzięki czemu pisanie staje się znacznie przyjemniejsze, a ponad to od markera nie dostaniemy pylicy. (Co może mieć miejsce w przypadku używania kredy) Bardzo ważny  jest dobór odpowiedniego rozmiaru tablicy. 

 

Magnetyczne tablice zapewniają po prostu większą sterylność, komfort pracy i usprawnią proces dydaktyczny. Co więcej, taka tablica ma jeszcze jedno ważne zastosowanie – można do niej przyczepiać magnesy, co stanowi ważny dodatek, jeśli chcemy urozmaicić lekcje, czy prezentacje (nie każda tablica kredowa ma podkładkę magnetyczną).

Sale lekcyjne, a biuro – flipchart i tablice szklane 

 

Do sal lekcyjnych, czy prywatnych wnętrz mieszkalnych będzie pasować flipchart – mała i przenośna tablica, która w zupełności wystarczy na lekcje w mniejszym gronie (np. kursy językowe w niedużych grupach). Jeśli chodzi o zastosowanie biurowe, to klasyczne, duże tablice ścienne genialnie sprawdzą się we wspólnej przestrzeni, gdzie przełożony może poinformować dzięki tablicy o najbliższych celach i zadaniach. Jeśli chodzi o salę konferencyjną, to można zdecydować się na kupno tablicy szklanej w pasującym do biura kolorze. Taka tablica nie tylko będzie pełnoprawną przestrzenią wizualizacyjną i pomocą naukową – sprawdzi się także jako ozdoba. 

 

Tablice kredowe kontratakują

 

Oczywiście tablice kredowe również mają swoje zalety. Może i ich użytkownicy brudzą się kredą i muszą liczyć się z czyszczeniem tablicy na mokro, ale prawdą jest jednak, że dzieci dużo sprawniej uczą się pisania, kiedy używają kredy. Jest to kwestia odpowiedniego trzymania kredy i oporu, jaki stawia ona w kontakcie z chropowatą powierzchnią tablicy. Takie wykorzystanie kredy ma także wspomóc proces zapamiętywania. 

 

Co jeśli chodzi o wykorzystanie kredowej tablicy w domu czy biurze? To w zupełności zależy od woli rodziców dziecka, bądź szefa (w przypadku biura). Stosowanie tablicy kredowej w biurze może ograniczyć się do stołówki czy baru, gdzie będzie rozpisany na niej jadłospis lub danie dnia. 

 

Wykorzystanie domowe może być również bardzo użyteczne. Z pomocą takiej tablicy rozwijamy kreatywność dziecka – zwłaszcza, że na rynku dostępne są specjalne farby ścienne, po których można pisać kredą i zachowują się ona jak najprawdziwsza tablica znana ze szkoły. 

 

A wy jak sądzicie, lepszy będzie wybór klasycznej, kredowej tablicy czy współczesnej, białej tablicy, dzięki której nikt się nie ubrudzi?

tableo.eu