Co warto wiedzieć na temat odszkodowań?

Zazwyczaj decydujemy się na wykupienie polisy po to, aby zyskać pewną dodatkową ochronę. To może nam zapewnić znacznie spokojniejsze życie, jeśli czujemy, że jesteśmy przygotowani niemalże na każdą okoliczność.

W taki sposób chcemy się chronić od różnego rodzaju zdarzeń losowych, które mogą mieć miejsce i które mogą wywrócić zarówno nasze życie do góry nogami, jak i życie całej naszej rodziny. To, czego za pewne obawiamy się najbardziej to sytuacja, w której będziemy wymagali kosztownego leczenia, jednocześnie nie mając możliwości wykonywania dotychczasowej pracy. Ubezpieczenie w takiej sytuacji stanowi doskonałe rozwiązanie, które niweluje ten problem.

Oferta różnego rodzaju ubezpieczycieli jest bardzo rozległa. Szybko się o tym przekonamy w momencie, kiedy zaczniemy szukać odpowiedniego ubezpieczenia dla siebie przeglądając reklamy i oferty. To, co istotne to rzetelne zapoznanie się z tym, co tak naprawdę jest nam oferowane w ramach danej polisy. Pamiętajmy bowiem o tym, że takie ubezpieczenie będziemy płacić regularnie, z pewnością nie chcielibyśmy więc, aby doszło do sytuacji, kiedy zdarzy się wypadek i nagle okaże się, że nasza polisa obejmuje tak wąski zakres przypadków, że nasz akurat w żaden sposób nie kwalifikuje się do przyznania stosownego odszkodowania.

Odszkodowanie- za co można je uzyskać?

Najczęściej jest to odszkodowanie przyznawane w momencie, kiedy na skutek wypadku doznamy jakiegoś uszczerbku na zdrowiu lub też trwałego inwalidztwa. Jednorazowe zapomogi mogą być wypłacane w sytuacji, kiedy okaże się, że nie będziemy już zdolni do tego, aby przez pewien okres czasu wykonywać naszą dotychczasową pracę. Odszkodowanie bardzo często jest też wypłacane wtedy, kiedy jesteśmy w szpitalu- za każdy dzień pobytu, a także w momencie, kiedy przejdziemy jakiś zabieg czy też operację. Wnioskowanie o odszkodowanie powinno zostać złożone w określonym terminie, trzeba też przygotować wszelkie dokumenty, jakich zażyczy sobie ubezpieczyciel. Bardzo często w momencie, kiedy nie jesteśmy pewni, czy mamy szanse na takie odszkodowanie- możemy poradzić się tych firm, które specjalizują się w kwestiach pozyskiwania odszkodowań dla swoich klientów.

Zazwyczaj, dość kluczową kwestię stanowi chociażby to, czy odszkodowanie jest opodatkowane. Warto mieć taką świadomość, że generalną zasadą jest, że są one zwolnione z podatku PIT, jednakże istnieje kilka wyjątków od tej reguły, którymi powinni zainteresować się przedsiębiorcy, a także część rolników.

Autor: armedlaw.pl