Networking krok po kroku

O tym, że networking jest ważny wie już chyba każdy. Jak jednak robić to, aby szybciej i sprawniej pomógł on w osiąganiu sukcesu?

Różne grupy networkingowe

Przede wszystkim warto dywersyfikować grupy ludzi, z którymi nawiązujemy kontakty. W grupie podstawowej znajdą się na pewno nasi najbliżsi, rodzina, przyjaciele, starzy znajomi. Wśród nowych znajomych warto, aby znaleźli się zarówno (1) ludzie, którzy zajmują się tym co my, jak i (2) ludzie, którzy mogą zostać naszymi klientami w przyszłości oraz (3) ludzie, którzy mogą znać naszych potencjalnych klientów.

Zapadanie w pamięć

Jedna sprawa to poznanie danej osoby, a druga zapadnięcie jej w pamięć. Oprócz „oczarowania” danej osoby na spotkaniu, warto (bez względu na to jak mocno czujemy się w „zapadaniu w czyjąś pamięć”) wymienić się z daną osobą wizytówkami, dodać się do znajomych na Facebooku, LinkedIn czy GoldenLine (jeśli ktoś jeszcze go używa). Warto też zostać „follower’em” na Twitterze nowej osoby oraz zachęcić ją do „śledzenia” naszego konta.

Utrzymanie kontaktu

Kontakt możemy utrzymywać wirtualnie: niespecyficznie, np. poprzez FB, etc. dzieląc się ciekawymi postami lub specyficznie pisząc maila, smsa do danej osoby.
Kontakt możemy też utrzymywać w realu. I tu również mamy do wyboru opcję niespecyficzną, czyli kontakt na ogólnych spotkaniach (np. meetupy) lub opcję specyficzną, czyli indywidualne spotkania.

To tylko kilka pomysłów na doskonalenie umiejętności networkingu. Warto pomyśleć co jeszcze możemy zrobić, aby nasz networking był bardziej skuteczny.